BIOLOGIA

TKANKI ROŚLINNE - sprawdzanie wiedzy

  
Uzupełnij luki.
W organiźmie wielokomórkowym komórki o podobnej budowie współpracują w pełnieniu określonych funkcji, łącząc się w zespoły zwane .Ciało rośliny zbudowane jest z dwóch rodzajów tkanek są nimi: tkanka i tkanka .
Tkanki twórcze znajdujące się na szczycie i na końcu tworzą tz. stożki wzrostu. Komórki wchodzące w skład stożków wzrostu powodują wzrost rośliny na . Nazywa się to wzrost . U niektórych roślin zachodzi wzrost wtórny, za który odpowiedzialna jest tkanka twórcza inaczej . Komórki tej tkanki powodują przyrost rośliny na .
Tkanki stałe roślinne możemy podzielić na cztery grupy, w zależności od funkcji, które pelnią są to: tkanki okrywające , tkanki , tkanki , tkanki wzmacniające.
Zewnetrzną warstwę komórek stanowią tkanki . Młode części rośliny okrywa ,utworzona z żywych komórek, najczęściej pozbawionych . Komórki ściśle do siebie przylegają, a ich zewnętrzne ściany pokrywa warstwa woskowej substancji nazywanej .Funkcje ochronną penią rownież wyrostki skorki - włoski lub . W skórce znajduja się rownież struktury , które umożliwiają przeprowadzenie fotosyntezy i wymiany gazowej. W liściach struktury te to szparkowe, w korzeniu podobną funkcje pełnią , którymi roślina pobiera z gleby wodę i sole mineralne. W starszych częściach rośliny skórkę zastępuje - zbudowany z martwych komórek wypelnionych . Miejsca, w których komórki są luźniej ułożone nazywamy .
Ciało rośliny prawie w całości składa sie z tkanek miękiszowych, które w zależności od rozmieszczenia i pełnionych funkcji dzielą się na: miekisz , , .
Tkanki przewodzące transportują substancje odżywcze do wszystkich komórek rośliny. Mówiąc o tkankach przewodzących należy pamiętać , że dzielą sie na dwa rodzaje: drewno i łyko.
Drewno transportuje wodę i rozpuszczone w niej sole mineralne z do pozostalych części rośliny. Łyko przewodzi produkty do wszystkich organów rośliny.
Rośliny o dużych rozmiarach nie łamia sie, bo wytrzymalość nadają im tkanki . Pelnią one funkcje podobną do zwierząt. Rośliny mają dwa rodzaje tej tkanki: twardzicę i zwarcicę. jest zbudowana z martwych komórek o silnie zgrubiałych i zazwyczaj zdrewniałych ścianach. zbudowana z żywych, ściśle do siebie przylegających komórek o nierównomiernie zgrubiałych ścianach.